W pogoni za krajową czołówką. Dobre występy kaliskich pływaków `w rocznikowych mistrzostwach Polski

Coraz lepiej w rywalizacji z krajowymi pływakami radzą sobie juniorzy Kaliskiego Klubu Sportowego. Dali temu wyraz podczas rocznikowych mistrzostw Polsk w pływaniu. Juniorów 16-letnich gościły Gliwice, a 15-kletnich Łódź. W obydwu przypadkach reprezentanci sekcji pływackiej KKS-u zajmowali miejsca w czołowej dziesiątce.

Najlepsi polscy pływacy urodzeni w 2004 roku spotkali się na pływalni Olimpijczyk w Gliwicach. Na starcie stanęło w sumie 306 zawodników ze 104 klubów, a wśród nich dwoje  reprezentantów sekcji pływackiej KKS-u Kalisz, Daniel Wytwer i Gabriela Kubczyk.

Podopieczni trenera Dominika Grudzińskiego zaprezentowali się bardzo dobrze,  niemal w każdym ze swoich startów bijąc dotychczasowe rekordy życiowe. To jak duże postępy poczynił w rozwoju swojej sportowej kariery, udowodnił  w szczególności Daniel Wytwer. Szesnastoletni kaliski pływak odniósł swój, jak dotąd największy życiowy sukces, awansując do finału A na niezwykle wymagającym dystansie 200 metrów delfinem. Już w eliminacjach ustanowił rekord życiowy wynikiem 2:10.21, a w finale jeszcze poprawił ten rezultat  osiągając 2:09.74.

Ostatecznie zajął 8. miejsce w Polsce wśród juniorów 16-letnich. Tego samego dnia  Daniel popłynął też  na 100 m delfinem i również spisał się bardzo dobrze. W eliminacjach uzyskał 10. czas, wynikiem 58.52. ustanawiając nowy rekord życiowy. Do upragnionego finału A zabrakło mu zaledwie dwudziestu pięciu setnych sekundy.  W finale B, zwanym też często finałem pocieszenia, okazał się najlepszy płynąc jeszcze szybciej niż w eliminacjach (58.33) Ostatecznie sklasyfikowany został na 9. miejscu.

Z dobrej strony zaprezentowała się w mistrzostwach również Gabriela Kubczyk. Reprezentantka KKS-u ustanowiła  rekordy życiowe na dystansach 50 m stylem dowolnym (28.39) oraz 50 m delfinem (31.32). Niestety osiągnięte rezultaty nie dały awansu do wyścigów finałowych. W swoim najlepszym starcie, na 100 m stylem dowolnym, została sklasyfikowana na 26. Miejscu.

W tym samym czasie w łódzkiej Zatoce Sportu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich. Wzięło w nich udział  413 zawodników ze 121 klubów.  Kaliski Klub Sportowy reprezentowali  Łukasz Szymański i Stanisław Wiśniewski. Pierwszy z nich trzykrotnie kwalifikował się do finałów B.  Na początek  już w piątek, wywalczył awans do finału B na dystansie 200 m stylem grzbietowym. W eliminacjach, wynikiem 2:11.40, ustanowił nowy rekord życiowy. W wyścigu finałowym podopieczny trenera  Jakuba Stefaniaka  popłynął nieco wolniej i w końcowym rozrachunku zajął  15. pozycję.  Następnego dnia zakwalifikował się do finału B na dystansie 50 m stylem grzbietowym. W finałowym wyścigu zajął 3. lokatę ustanawiając przy tym rekord życiowy wynikiem 27.52. Ostatecznie  sklasyfikowany został na 11. miejscu.  Podobnie było w niedzielę na dystansie 100 m stylem grzbietowym, przy czym warto odnotować, że po raz pierwszy w swojej karierze Łukasz złamał w tej konkurencji  granicę jednej minut, ustanawiając nowy rekord życiowy (59.40).

Dużą niespodziankę sprawił  w Łodzi Stanisław Wiśniewski, kwalifikując się do finału B w prestiżowej konkurencji  50 m stylem dowolnym. W wyścigu finałowym podopieczny trenera Dominika Grudzińskiego zajął  7. miejsce ustanawiając przy tym rekord życiowy wynikiem 24.32. Ostatecznie  sklasyfikowany został na 15. pozycji . nich. Jest to życiowy sukces tego młodego, perspektywicznego zawodnika.

O bardzo dobrym przygotowaniu pływaków KKS do mistrzostw świadczy fakt, iż poprawiali swoje rekordy życiowe w każdej  konkurencji,  w której startowali , również  tam, gdzie zabrakło  awansu do finału. I tak Łukasz Szymański pobił „życiówki” na 50 m delfinem (27.07) i 100 m stylem zmiennym (1:02.47), natomiast Stanisław Wiśniewski  na 100 m (54.87), 200 m (2:01,13) i 400 m (4:22.01) stylem dowolnym , a także na dystansie 50 m delfinem (26.64).

Przygotowanie zawodników sekcji  pływackiej  KKS  Kalisz do startu w mistrzostwach było możliwe dzięki dotacji z Urzędu Miasta Kalisza na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży oraz środkom pozyskanym z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.