Spotkajmy się przy Baszcie. Zakończenie Europejskich Dni Dziedzictwa

Już w sobotę, 18 września 2021 r. przy Baszcie Dorotce rozbrzmią dzwony, dzwonki, dzwoneczki - pobijmy wspólnie rekord w koncercie na 500 dzwonków.

Nie ma kaliszanina, który nie zna legendarnej Dorotki. Nie ma spacerowicza, który podążając w stronę pięknego parku miejskiego, przechodząc obok baszty, nie spotka na swojej drodze postaci szewczyka Marcinka.
Złotowłosa Dorotka jest bez wątpienia najbardziej znaną postacią z legend kaliskich, której historii nie trzeba opowiadać ani młodszym ani starszym pokoleniom. Dlatego też najwyższy czas, aby poznać inną postać – Annę. Dlaczego śliczna dworka musiała opuścić Kalisz? Dlaczego stała się sławna? Jakie skarby, żegnając się z miastem, podarowała w darze? Co wspólnego ma Anna z muzyką? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas Zakończenia Europejskich Dni Dziedzictwa pod Basztą „Dorotką”, które odbędzie się 18 września 2021 r., w godzinach 14:00 – 19:30. Wydarzenie to otwiera jednocześnie cykl wydarzeń pn. „Symbole legend kaliskich”. W tym roku cykl rozpoczynamy legendą „Ręce Anny” wraz z jej symbolem – dzwonkami. Tego dnia pod basztą Dorotką będzie się działo i będzie głośno! O godzinie 17:00 wspólnymi siłami podejmiemy się próby pobicia rekordu w wielkim koncercie na 500 dzwonków. Na znak legendarnej Anny, w Kaliszu rozbrzmią wszystkie dzwonki. Dodatkowo, tylko w tym dniu, każdy, kto przyniesie ze sobą dzwonek, będzie mógł bezpłatnie zwiedzić Centrum Baśni i Legend Kaliskich. Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu – niech delikatne brzmienie i melodia rozniesie się na wszystkie strony miasta! Symbol dzwonków będzie towarzyszył przez cały dzień organizowanych Europejskich Dni Dziedzictwa. W dzwonnicy św. Józefa będzie możliwość obejrzenia wystawy dzwonów i dzwonków. O godz. 16:00 zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na warsztaty, których tematem będzie legenda „Ręce Anny” (więcej informacji na Facebooku Informacji Turystycznej w Kaliszu oraz w punkcie Informacji Turystycznej w Ratuszu).

Szczegółowy program wydarzenia 18 września 2021 r.
godz. 14:00 – 19:30 – zwiedzanie Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta wraz ze Skarbcem przy Sanktuarium św. Józefa; Akcja "zamień dzwonek na bilet"- kto przyniesie dzwonek na Basztę wchodzi za darmo.
godz. 15:15, 16:15, 17:15 – występy zespołu Calisia – tańce średniowieczne;
godz. 16:00 – warsztaty plastyczne dla dzieci (zapisy w Informacji Turystycznej);
godz. 17:00 – Wielki koncert na 500 dzwonków – próba bicia rekordu w ilości osób, grających jednocześnie na dzwonkach.
godz. 18:00 – Spotkanie z drapieżnikiem – jastrzębie;
godz. 19:00 – Pasowanie na Rycerza.

Wystawa dzwonków i dzwoneczków w dzwonnicy Sanktuarium św. Józefa (wystawę można oglądać w dniach 18-30.09 w godzinach otwarcia Baszty)

Dodatkowo będzie można wziąć udział w grze historycznej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Stacja Inspiracja, zobaczyć pokaz walk rycerskich, a nawet samemu spróbować sił w prawdziwym pojedynku!

Serdecznie zapraszamy 18 września 2021 r. w sobotę! Tego dnia spotkajmy się przy baszcie!

WKST za Informacją Turystyczną