Szybka kolej w Kaliszu? Ruszyły konsultacje społeczne.

Kilka dni temu poznaliśmy projekt Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL). Na trasie jednego z korytarzy kolejowych uwzględniono stację w Kaliszu.

- Uwzględnienie naszego miasta jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i południowej Wielkopolski, której największym ośrodkiem miejskim jest Kalisz - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Krystian Kinastowski. - Projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego wiąże się z koniecznością połączenia obszaru całego kraju szybką koleją. To nie tylko usprawni komunikację, ale także zdecydowanie i bardzo korzystnie wpłynie na rozwój regionu.

Dokument jest efektem pierwszego etapu prac planistycznych. Określa ramy realizacji przedsięwzięć, które służyć będą przebudowie i rozbudowie układu komunikacyjnego kraju. Wyznacza również korytarze, w których mają być zlokalizowane nowe inwestycje kolejowe i drogowe związane z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak podaje CPK, w województwie wielkopolskim planowana jest, w ramach Programu CPK, budowa 196 km nowych linii. Według założeń inwestora, prawie 2/3 mieszkańców województwa będzie w stanie w czasie poniżej godziny dotrzeć do stacji pociągów dużych prędkości, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną Wielkopolski.

W Wielkopolsce w ramach Programu CPK powstanie, po pierwsze, linia nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Kalisz – Poznań. To zadanie w ramach budowy Kolei Dużych Prędkości Warszawa – CPK ­– Łódź ­–Poznań / Wrocław, która od swojego kształtu jest nazywana „igrekiem”. Zakładana prędkość eksploatacyjna pociągów na tym odcinku to co najmniej 250 km/h. To fragment tzw. szprychy nr 9 w ramach Programu CPK. Po drugie, w Wielkopolsce będzie budowana linia nr 400 Nakło nad Notecią – Złotów – Okonek, która jest elementem szprychy nr 1 prowadzącej z CPK przez Płock, Toruń i Bydgoszcz w kierunku Koszalina. Z Kalisza pasażerowie będą mogli dojechać do Łodzi w 35 min., do CPK w 1 godz. 10 min., a do Warszawy w 1 godz. 25 min.

10 lutego br. rozpoczęły się konsultacje społeczne.

Uwagi i wnioski do projektu dokumentu pn. "Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego" można składać do 10 marca 2020 r.

Jak oddać swój głos w tej sprawie?
- przez formularz dostępny na stronie: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl ,
- wysyłając formularz na adres e-mail: konsultacje.cpk@cpk.pl,
- wysyłając formularz na adres pocztowy Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o.,
- składając formularz bezpośrednio w miejscu udostępniania dokumentu (tj. w siedzibie Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa) w dni robocze, w godzinach 9.00 – 15.00.

Projekt dokumentu Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL) obejmuje następujące przedsięwzięcia: inwestycję (port lotniczy wraz ze zintegrowanym węzłem komunikacyjnym), kolejowe, drogowe oraz pozostałe inwestycje towarzyszące.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią dokumentu.

Oprac. Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Anna Błaszczyk, grafika: cpk.pl
Wersja do druku
Wersja PDF