VII literacka gra miejska KALISZANIE PISZĄCY – ASNYK ZNANY I MNIEJ ZNANY

Gra „KALISZANIE PISZĄCY – ASNYK ZNANY I MNIEJ ZNANY” jest elementem obchodów Roku Adama Asnyka w Kaliszu, związanych ze 180.rocznicą urodzin poety. Stanowi też kontynuację literackich gier miejskich organizowanych od 2010 roku przez Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz oraz Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej. Tytuł gry zaczerpnięty został z artykułu Haliny Sutarzewicz opublikowanego na łamach „Ziemi Kaliskiej” w roku 1958, z okazji przypadającej wtedy 120. rocznicy urodzin poety.

Tegoroczna gra rozpocznie się 6 czerwca o g. 10:00 przy pomniku Adam Asnyka na placu Kilińskiego. Każdy z uczestników otrzyma od organizatorów kartę do gry, na której znajdzie wskazówki dotyczące trasy oraz wykonania poszczególnych zadań. Po wypełnieniu wszystkich poleceń uczestnicy spotkają się na finale w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Fabrycznej, gdzie odbędzie się losowanie nagród.

Organizatorzy chcą przypomnieć zarówno literackie dokonania Adama Asnyka, w tym wielką popularność jego twórczości wśród współczesnych mu czytelników, pokazać miejsca w Kaliszu, z którymi czuł się związany, oraz miejsca jego upamiętnienia, jak i losy po opuszczeniu miasta: działalność patriotyczną, represje zaborców, tułaczkę poza krajem i lata spędzone w Krakowie. Na punktach gry czeka uczestników wiele zaskakujących niespodzianek.

Celem jest też uświadomienie uczestnikom znaczenia naszego miasta na mapie polskiej kultury. Dla uczniów i nauczycieli gra może stanowić atrakcyjny dodatek do lekcji języka polskiego czy historii, zwłaszcza w zakresie edukacji regionalnej.

Szczegóły dotyczące organizacji określone są w regulaminie gry na stronie http://kaliszaniepiszacy.blogspot.com.

Oprac. organizatorzy