Baśniowy 8 grudnia - zaprasza Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza. Zobacz film

To będzie niezwykły dzień, który wprowadzi nas w świąteczny nastrój. W sobotę, 8 grudnia kaliszanie po raz pierwszy w tym roku zobaczą rozświetloną choinkę oraz będą świadkami otwarcia centrum legend i baśni.

Do udziału w tych wyjatkowych wydarzeniach zaprasza Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza.

Świąteczny w klimacie dzień rozpocznie uroczyste otwarcie Centrum Kaliskich Legend i Baśni oraz Lokacji Miasta w Baszcie Dorotce. Na tych, którzy tego dnia odwiedzą plac Jana Pawła II czeka sporo atrakcji. W godzinach 14.00 - 18.00 odbędą się: pokaz druku drzeworytów na prasie drukarskiej, ilustrujących legendy o św. Wojciechu „Milczące żaby” oraz o Dorotce i szewczyku Marcinku; pokaz iluminacji miniatur książkowych w skryptorium kolegiackim oraz bajecznego malowania na wodzie (marmurkowanie - sztuka ebru).

W programie otwarcia znajdą się również: inscenizacja historyczna „Lokacja Miasta”, średniowieczne skryptorium, degustacja potraw według średniowiecznych receptur oraz Zwiedzanie Skarbca Bazyliki św. Józefa.

O godzinie 18.00, na Głównym Rynku, po raz pierwszy w tym roku, oświetlona zostanie świąteczna choinka. Wszystkich kaliszan, tych młodszych, jak i tych nieco starszych serdecznie zapraszamy.

Program uroczystego otwarcia „Centrum Kaliskich Baśni i Legend oraz Lokacji Miasta”:

8 grudnia – plac Jana Pawła II 3

godz.14.00 - powitanie przybyłych gości oraz informacja o projekcie,
godz.14.05 - Marzena Wodzińska - członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego -
wystąpienie,
godz. 14.10 - Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza - wystąpienie oraz symboliczne otwarcie wrót do Krainy Legend i Baśni.
godz.14.15 - spektakl historyczny „Lokacja Miasta – jak Książę Bolesław Pobożny Kalisz
lokował” w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej (co godzinę, do 18.00).
godz. 14.30 - Zwiedzanie Baszty Dorotki i Skarbca Bazyliki św. Józefa w towarzystwie przewodnika PTTK.
godz.15.00 - zwiedzanie atrakcji historycznych – skryptorium, drukarni oraz stoiska sztuki ebru.

godz. 18.00 – rozświetlenie choinki na Głównym Rynku Kalisza, atrakcje do dzieci, konkursy, zabawy.

Oprac. Tomasz Staszczyk, fot. Iwona Cieślak