Zapraszamy na festyn ekologiczny

W tę sobotę zapraszamy na Główny Rynek. W godz. 11:00-15:00, przed ratuszem, odbędzie się festyn ekologiczny, podczas którego dzieci, młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach, konkursach i zabawach związanych z ochroną powietrza, segregacją odpadów, czy odnawialnymi źródłami energii.

 W tym dniu poznamy laureatów konkursów o tematyce ekologicznej:

1. „ECO ART” - konkurs skierowany do uczniów szkół średnich, na najlepszą pracę plastyczną o tematyce niskiej emisji, energii odnawialnej, segregacji odpadów itp. - w godz. pomiędzy 11.00 – 11.30.

2. „Przedstawienie teatralne” - konkurs skierowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, na najlepsze przedstawienie teatralne o treści ekologicznej - przedstawienia teatralne oraz rozstrzygnięcie konkursu w godz. pomiędzy 11.30 – 12.30.

3. „Energia słońca, wody i wiatru” - konkurs skierowany do przedszkolaków, na najlepszy strój wykonany w wykorzystaniem materiałów wtórych, promujący tematykę odnawialnych źródeł energii - pokaz strojów wraz z rozstrzygnięciem konkursu w godz. pomiędzy 12.00 – 13.30.

4. „Robimy skok na smog” - konkurs skierowany do uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, na najlepszą pracę plastyczną wykonaną w dowolnej technice, dotyczący problemu niskiej emisji i smogu - rozstrzygnięcie konkursu w godz. pomiędzy 13.30 – 14.00.

Na podsumowanie festynu smog otrzyma czerwoną kartkę. O godz. 14.30 uczestnicy otrzymają drewniane gwizdki, za pomocą których wygwiżdżą smog z miasta.

Przed ratuszem staną stoiska ekologiczne, na których będą prowadzone ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne, konkursy, quizy, zabawy dla dzieci i rodzin na temat ochrony powietrza, segregacji odpadów (wykorzystywanie surowców wtórnych) oraz odnawialnych źródeł energii. W strefie artystycznej dla dzieci będą prowadzone warsztaty kreatywne obejmujące wykonywanie m.in. ekotoreb, biżuterii, ekonotesów, ekoorganizerów.
Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach eksperymentalnych z pogranicza przyrody i chemii w plenerowym laboratorium.

Bańki mydlane i malowanie buziek to niektóre z zaplanowanych animacji.

Festyn ekologiczny zostanie organizowany w ramach projektu „Bądźmy ECO odpowiedzialni – edukacja ekologiczna mieszkańców Kalisza, poprzez realizację konkursów oraz organizację festynu”, współfinansowanego przez WFOŚiGW w Poznaniu, na zlecenie Miasta Kalisza.

Oprac. Katarzyna Ciupek
Wersja do druku
Wersja PDF