Zgromadzenia publiczne w weekend

Trwa procedura związana ze zgłoszonymi zgromadzeniami planowanymi na 21 i 22 września w Kaliszu. Po analizie wszystkich zgłoszeń, ustalono, że na dzień 21 września zgłoszono 16 zgromadzeń, a na 22 września - 34.

W nocy z 22 na 23 sierpnia, w blisko 250 mailach wysłano do Urzędu Miasta zawiadomienia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia publicznego w dniach 21 i 22 września 2019 roku. Niektóre zgłoszenia – nawet kilkadziesiąt – dotyczyły tego samego zgromadzenia, w wielu przypadkach były zawiadomienia wysyłane z tych samych adresów.

Spośród tych 34, dziewięć osób zrezygnowało z przeprowadzenia zgromadzenia.

W przypadku 12 zgromadzeń wydano zakaz organizacji – wszystkie decyzje zostały opublikowane w BIP Miasto Kalisz.

Decyzje odmowne zostały wydane tym organizatorom, których miejsce zgromadzeń znajdowało się na trasie innego, wcześniej zgłoszonego zgromadzenia, lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Organizatorzy tych zgromadzeń nie uczestniczyli w rozprawie administracyjnej, nie skorzystali także z prawa odwołania się od decyzji Prezydenta Miasta Kalisza.

Czas na składanie ostatnich odwołań minął dzisiaj o godz. 10.00

Ostatecznie na dzień 21 września zgłoszonych jest 16 zgromadzeń, a na dzień 22 – 13. Wykaz zgromadzeń w załączniku.

Zgodnie z ustawą Prawo o zgromadzeniach przewodniczący zgromadzenia zobowiązany jest do posiadania identyfikatora.

Identyfikatory można odbierać do jutra, do godziny 15.30 w Urzędzie Miasta, ul. Tadeusza Kościuszki 1a.

Tekst I. Cieślak, fot. M. Bartnik