Aleja Magnoliowa zdobi Kalisz

Magnolie, jedne z najpiękniejszych drzew kwitnących, ozdobiły reprezentacyjną część śródmieścia. Kaliszanie posadzili je na terenie zielonym wzdłuż al. Wolności, od gmachu Teatru do Villa Calisia. Wybranych zostało trzydzieści drzew o różnych barwach kwiatów, wysokości i pokroju.

- Samorząd kaliski podejmuje i wspiera działania mające wpływ na estetykę miasta i jakość powietrza, którym oddychamy. Gratuluję parterom, sponsorom, Fundacji Kwadratura, mieszkańcom oraz osobom zaangażowanym z ramienia miasta, za to że po raz kolejny mogliśmy się spotkać, aby wspólnie zazielenić miasto – mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Zieleń jest niezwykle potrzebna. Odpowiada nie tylko za poprawę jakości powietrza, ale wpływa także na estetykę miasta. Cieszę się, że jedna z najpiękniejszych ulic w mieście zostanie dzisiaj obsadzona tymi pięknymi roślinami. To jedna z wielu tego typu inicjatyw podejmowanych przez miasto. Wkrótce będą kolejne. Zapraszam do udziału.

Pomysł posadzenia magnolii w naszym mieście wyszedł od Fundacji Animacji Społeczno-Kulturalnej KWADRATURA. Fundacja, która od lat aktywnie włącza się w życie miasta, między innymi realizując projekty na kaliskich podwórkach, zaprosiła do współpracy inwestora społecznego – firmę Wega A. Trzydzieści drzew ma symbolizować trzydzieści lat działalności firmy, która jest rozpoznawaną w Europie marką logistyczną. Firma Wega A pokrywa koszty zakupu drzew oraz ich posadzenia. Warto podkreślić, że posadzone zostaną drzewa zakupione od znanego w naszym regionie producenta – Stanisława Zymona.

- Cieszę się, że mogliśmy przyczynić się do upiększenia miasta – dodał Sławomir Jakubowski, prezes firmy WEGA A. - Kalisz jest moim miastem, tutaj się urodziłem, jest mi bardzo bliski. Jestem dumny z tego, że firma którą tworzyliśmy przed 30 lat rozwija tutaj swoją działalność.

Fundacja Kwadratura przygotowała specjalne pokazy i animacje. Nie zabrakło upominków i niespodzianek od Urzędu Miasta – Kancelarii Prezydenta Miasta oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – m.in. domków dla owadów, sadzonek magnolii i innych kwiatów, a także gadżetów z logo Miasta.

Tekst: Anna Błaszczyk, fot. Anna Błaszczyk, Magdalena Bartnik