Bądźmy ECO odpowiedzialni - festyn ekologiczny

Warsztaty, konkursy i zabawy związane z ochroną powietrza, segregacją odpadów, czy odnawialnymi źródłami energii to atrakcje sobotniego festynu ekologicznego na Głównym Rynku.

W tym dniu poznaliśmy laureatów konkursów o tematyce ekologicznej, organizowanych przez Miasto Kalisz.

Wzięło w nich udział 148 uczniów z 29 placówek oświatowych.

Konkursy zostały zorganizowane w ramach przedsięwzięcia „Bądźmy ECO odpowiedzialni – edukacja ekologiczna mieszkańców Kalisza, poprzez realizację konkursów oraz organizację festynu” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, realizowany przez Miasto Kalisz.

1) „ECO ART” - konkurs skierowany do uczniów szkół średnich na najlepszą pracę plastyczną o tematyce niskiej emisji, energii odnawialnej, segregacji odpadów itp.

I miejsce – IV Liceum Ogólnokształcące – Marta Mirek,
II miejsce – II Liceum Ogólnokształcące – Emilia Madejka, Adrianna Kałak,
III miejsce – IV Liceum Ogólnokształcące – Oliwia Niezgoda.

- Daria Banasiak – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1,
- Gabriela Witkowska, Patrycja Felczerek, Martyna Błażejewska – II Liceum Ogólnokształcące.

2) „Przedstawienie teatralne” - konkurs skierowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych na najlepsze przedstawienie teatralne o treści ekologicznej.

Nagrody:
I miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 10 - Zuzanna Wojciechowska, Karolina Sabatowska, Nadia Kolanowska, Anna Matusiak, Wojciech Musiał, Michał Matuszkiewicz, Natalia Strzelecka,
II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 9 - Ewa Trawkowska, Laura Majchrzak, Piotr Jędrusiak, Grzegorz Bukowski, Maja Kmieć, Dominik Zaremba, Iga Trawkowska,
III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 11 - Lena Cieślewicz, Laura Cieślewicz, Kaja Gierłowska.

3) „Energia słońca, wody i wiatru” - konkurs skierowany do przedszkolaków na najlepszy strój wykonany w wykorzystaniem materiałów wtórych, promujący tematykę odnawialnych źródeł energii.

I miejsce – Publiczne Przedszkole Nr 9 – Adam Kałuża, Antonina Machowicz,
II miejsce – Publiczne Przedszkole Nr 12 – Aureliaka Markiewicz, Natalia Wasylów,
III miejsce – Publiczne Przedszkole Zielone Łąki – Maja Kasprzak, Gabriela Siewkowska.

Wyróżnienia:
- Niepubliczne Przedszkole Jacka i Agatki – Hanna Waligórska, Antoni Czarniecki, Jan Janiszewski,
- Niepubliczne Przedszkole im. Marii Konopnickiej – Zuzanna Wikaryjczyk,
- Przedszkole Integracyjne Sióstr Felicjanek – Mateusz Graliński, Zofia Staniewska,
- Publiczne Przedszkole nr 20 – Ewa Kurdyk,
- Publiczne Przedszkole nr 30 – Emilia Tomaszewska,
- Publiczne Przedszkole nr 31 – Zofia Głowacka, Julia Nowakowska.

4) „Robimy skok na smog” - konkurs skierowany do uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na najlepszą pracę plastyczną wykonaną w dowolnej technice, dotyczący problemu niskiej emisji i smogu.

Nagrody:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 - Alan Błażejewski, Oliwier Grzybowski, Wojciech Jankowski, Maciej Kajser, Antoni Kołodziejczyk,
II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 16 – Julia Kozłowska, Wiktoria Krysiak,
III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 7 – Olga Biczkowska.

Wyróżnienia:
- Szkoła Podstawowa nr 3 - Alan Piotrowski, Jessica Piotrowska, Justyna Piotrowska,
- Szkoła Podstawowa nr 10 - Natalia Majas, Barbara Morek, Jagoda Pawłowska, Marianna Wierzbicka, Lena Rządkowska,
- Szkoła Podstawowa nr 14 – Kacper Brożyna,
- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 – Kacper Filipiak,
- Szkoła Podstawowa nr 21 - Jan Mierzwa, Jan Zieleziński, Tomasz Kargul, Olivier Zieleziński.

Przed ratuszem stanęły stoiska ekologiczne, na których były prowadzone ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne, konkursy, quizy, zabawy dla dzieci i rodzin na temat ochrony powietrza, segregacji odpadów (wykorzystywanie surowców wtórnych) oraz odnawialnych źródeł energii. W strefie artystycznej dzieci uczestniczyły w warsztatach kreatywnych obejmujące wykonywanie m.in. ekotoreb, biżuterii, ekonotesów, ekoorganizerów.
Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach eksperymentalnych z pogranicza przyrody i chemii w plenerowym laboratorium.

Na podsumowanie festynu uczestnicy otrzymali drewniane gwizdki, za pomocą których wygwizdali smog z miasta.

Festyn ekologiczny został zorganizowany w ramach projektu „Bądźmy ECO odpowiedzialni – edukacja ekologiczna mieszkańców Kalisza, poprzez realizację konkursów oraz organizację festynu”, współfinansowanego przez WFOŚiGW w Poznaniu, na zlecenie Miasta Kalisza.

Oprac. Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Joanna Czajczyńska