Kalisz gospodarzem piątej odsłony wielkopolskich rozmów o klimacie

Władze województwa wielkopolskiego, samorządowcy z regionu, przedstawiciele instytucji związanych z ochroną środowiska oraz związków komunalnych dyskutowali dziś w Kaliszu o wyzwaniach klimatycznych i środowiskowych miast i gmin.

– Dzisiejsza konferencja poświęcona jest wyzwaniom klimatycznym i środowiskowym w jednostkach samorządu terytorialnego oraz w zakładach komunalnych, które są świadectwem naszej troski o środowisko przyrodnicze, ochronę klimatu oraz pełnią bardzo ważną rolę regionalnego ogniwa systemu adaptacyjnego – powiedział Jacek Bogusławski, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W konferencji wzięli udział m.in. prezydent Krystian Kinastowski oraz wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Mówiąc o wyzwaniach klimatycznych stojących przed samorządami, włodarz Kalisza podkreślał istotną rolę Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.
– Wielkopolska jest w awangardzie, jeśli chodzi o Polskę, w kwestii przygotowania naszych miast do rewolucji wodorowej, z którą mamy do czynienia w miastach Europy zachodniej i na całym świecie. Dzięki działalności Wielkopolskiej Platformy Wodorowej jesteśmy w stanie budować tutaj swoje kompetencje i szykować się do wprowadzenia tej bardzo nowoczesnej, nowatorskiej technologii do naszych miast. Cieszę się, że rewolucja wodorowa nie będzie dotyczyła tylko największego miasta w Wielkopolsce, czyli Poznania, ale obejmie również mniejsze ośrodki, takie jak Piła, Konin, Śrem, Kalisz i Ostrów Wielkopolski – powiedział Krystian Kinstowski, prezydent Kalisza.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o najnowszych klimatycznych i środowiskowych komunikatach Komisji Europejskiej, dylematach w proklimatycznym i prośrodowiskowym zarządzaniu zakładami komunalnymi oraz standardach systemów zarządzania środowiskowego.

Konferencję zorganizował Samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie ze Związkiem Komunalnym Gmin „Czyste miasto, czysta gmina”.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta