"Szałe? W porządku!" z leśnikami

W sobotę, 13 kwietnia, wspólnie posprzątamy teren wokół zbiornika na Pokrzywnicy. Do akcji edukacyjno-ekologicznej "Szałe? W porządku!" dołączają kolejni partnerzy. W akcję włączy się Nadleśnictwo Kalisz.

Porządkowanie otoczenia zbiornika w Szałem jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. Wielu kaliszan wypoczywa i spędza aktywnie czas w tym miejscu: ścieżkami i leśnymi duktami nad zalew podążają spacerowicze, biegacze, rowerzyści i rolkarze.

- Pamiętajmy też o wędkarzach, którzy także licznie oddają się swojej pasji nad zbiornikiem Pokrzywnica – podkreśla wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Właśnie członkowie Koła PZW Kalisz-Miasto byli inicjatorami proekologicznego wydarzenia. Wsparły ich samorządy: Kalisza oraz Opatówka. W ostatnich dniach do organizatorów dołączyło Nadleśnictwo Kalisz. O akcji mówiono w ratuszu podczas konferencji prasowej.

- Problem śmieci w lasach jest niestety powszechny i dotyczy nie tylko naszego regionu. Co roku Nadleśnictwo Kalisz musi wydawać 70 tysięcy złotych na sprzątanie śmieci pozostawionych przez ludzi na podlegających nam 11 tysiącach hektarów lasów. A moglibyśmy zamiast tego przeznaczyć te środki na wspólne działania z mieszkańcami. Do akcji „Szałe? W porządku!” przystąpiliśmy z ogromną chęcią. Zadbamy o przywiezienie worków dla wszystkich uczestników akcji, mamy też swój kontener na śmieci. Chętnie udostępnimy miejsca parkingowe, bo siedziba Nadleśnictwa Kalisz mieści się niedaleko od tamy. Wchodzimy w tę akcję szeroko i jak najbardziej ją popieramy – powiedział Łukasz Wyrzykowski, zastępca nadleśniczego.

Jak podkreśla przedstawiciel Nadleśnictwa Kalisz, ludzie do lasu wyrzucają praktycznie wszystko, od odpadów kuchennych po wielkogabarytowe. A śmieci są niebezpieczne, ranią a nawet zabijają zwierzęta.

- To temat, który jest poważnym problemem. Ukrywane w lasach kamery działają na świadomość społeczną i coraz mniej ludzi wjeżdża do lasów, żeby wyrzucić tam śmieci. Jednak każdego roku kierujemy kilka spraw tego typu do sądu – poinformował Łukasz Wyrzykowski.

O znaczeniu edukacyjnym akcji "Szałe? W porządku!" mówił także Maciej Garbowicz, przedstawiciel Koła PZW Kalisz-Miasto oraz grupy Prosna od źródeł.

- Akcja jest świetną odpowiedzią na potrzeby wielu mieszkańców i organizacji. Zaangażowanie Miasta Kalisza oraz Gminy i Miasta Opatówek pozwoli nadać temu wydarzeniu zupełnie inną rangę. Przy okazji będziemy mogli najmłodszym uczestnikom dużo pokazać i dużo opowiedzieć, zaszczepić w nich ekologiczne odruchy. Prosna i Szałe to nie są już tylko niebieskie kreski na mapie, prezydenci widzą, że z tymi obszarami coś trzeba zrobić. Cieszy mnie taka postawa władz samorządowych – powiedział Maciej Garbowicz, który dla uczestników akcji przygotuje prelekcję "Co w trawie piszczy, co w rzece pływa?".

Porządki wokół zbiornika w Szałem zaplanowano na 13 kwietnia, od godziny 10.00 do 14.00. Miejsce zbiórki – ul. Lubelska przy tamie. Dla uczestników zostanie przygotowany ciepły posiłek oraz upominki.

tekst: Iwona Cieślak fot. Magdalena Bartnik