Zmarł Mieczysław Arkadiusz Woźniak

Nie żyje Mieczysław Arkadiusz Woźniak, autor pionierskiej publikacji na temat zburzenia Kalisza, doktor nauk technicznych, architekt, dydaktyk. Za swoją działalność otrzymał odznakę „Zasłużony dla Miasta Kalisza”.

Mieczysław Arkadiusz Woźniak był absolwentem Politechniki Poznańskiej. Życie zawodowe związał z architekturą, zwłaszcza z zakresu ochrony obiektów zabytkowych przed destrukcją. Znany był jako wielki miłośnik historii Kalisza. Posiadał bogaty dorobek zawodowy w zakresie projektowania, wykonawstwa i nadzoru nad budynkami, również zabytkowymi.

Przez 9 lat był wicewojewodą kaliskim.

Był autorem 61 prac naukowych oraz popularnonaukowych, drukowanych w kraju i zagranicą, 13 pozycji książkowych, w tym podręczników dla liceów profilowanych i plastycznych, skryptów dla studentów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Ze specjalistycznymi referatami z tej dziedziny wielokrotnie brał udział w konferencjach
naukowych w kraju i zagranicą.

Mieczysław Woźniak przez dwie kadencje pełnił funkcję wicedyrektora do spraw dydaktycznych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, był także członkiem Komisji Rektorskiej, przez lata wykładał budownictwo na Politechnice Poznańskiej. Poza działalnością zawodową i dydaktyczną działał jako członek Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej. Był członkiem założycielem i kilkuletnim wiceprezesem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był pierwszym prezesem Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Kaliszu, a także wieloletnim wiceprezesem Oddziału PTTK w Kaliszu. Wykładał w Wyższej Szkole Zawodowej „Kadry dla Europy” w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu.

W swojej bogatej karierze został odznaczony i wyróżniony orderami i odznaczeniami państwowymi oraz honorowymi, między innymi: Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Polonia Restituta, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznakami Honorowymi: „Zasłużony działacz kultury”, „Za opiekę nad zabytkami”, Za zasługi dla województwa poznańskiego, kaliskiego, płockiego i piotrkowskiego, „Zasłużony dla Miasta Kalisza”. Był Członkiem Honorowym PTTK i Yacht Klubu Polskiego. W 2014 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Miasta Kalisza”, wcześniej Odznakę Honorową Miasta Kalisza.

W 1995 roku ukazało się wydawnictwo – album, zatytułowane „Kalisz 1914 – pogrom Miasta” autorstwa Mieczysława Arkadiusza Woźniaka. To pionierska pozycja, obejmująca tematykę zburzenia miasta Kalisza, opracowana na podstawie dostępnych materiałów polskich, rosyjskich i niemieckich, przedstawiająca chronologię faktów, poczynając od genezy wybuchu I wojny światowej, poprzez jej przebieg, które miały podstawowy wpływ na kaliską tragedię.

Oprac. Anna Błaszczyk - Urząd Miasta Kalisza, fot. Andrzej Kurzyński