Zmarł prof. Andrzej Bujakiewicz

Zmarł prof. Andrzej Bujakiewicz, dyrygent, pedagog, wieloletni dyrektor Filharmonii Kaliskiej, której był współtwórcą oraz również wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera. To wielka strata dla kultury nie tylko naszego miasta, ale i kraju.

Codziennie w południe słyszymy hejnał Kalisza. Andrzej Bujakiewicz skomponował go dla naszego miasta, z którym związany był od 1973 r.

Pracując w Szkole Muzycznej, założył w 1974 r. szkolną orkiestrę, składającą się z uczniów, absolwentów i nauczycieli. Pierwszy występ 40-osobowego zespołu odbył się 18 czerwca 1974 r. W tym samym roku Andrzej Bujakiewicz objął funkcję kierownika artystycznego orkiestry. W 1980 r. zespołowi nadano status instytucji państwowej, a w 1993 r przekształcono w Filharmonię Kaliską. Do 1990 r. Profesor był jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. Równocześnie związany był ze Szkołą Muzyczną, gdzie prowadził klasę fortepianu, a w latach 1973-2007 sprawował obowiązki dyrektora.

W 1983 r. za swoją działalność Andrzej Bujakiewicz otrzymał Odznakę Honorową Miasta Kalisza.

Poprzez swoją działalność wpłynął na rozwój kulturalny naszego miasta. Jako pedagog wykształcił wiele pokoleń muzyków. Był doceniany i nagradzany, m.in.: Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza.

Cześć Jego pamięci!

Tekst: Kancelaria Prezydenta Miasta