Programy Współpracy

1. Wieloletni program współpracy Miasta Kalisza z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2021 – 2025.

Wieloletni program współpracy Miasta Kalisza z organizacjami pozarządowymi został przyjęty uchwałą Rady Miasta Kalisza z dnia 26 listopada 2020r. Określa on założenia i kierunki współpracy w realizacji zadań publicznych przez samorząd i sektor pozarządowy. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie nakłada na samorząd obowiązku jego uchwalenia. Uchwalenie go jest deklaracją chęci współpracy Miasta Kalisza z organizacjami pozarządowymi. Program stwarza warunki do rozwoju aktywności mieszkańców, wyrażającej się w podejmowaniu działań na rzecz wspólnoty lokalnej.
Program wyznaczając kierunki, nadaje równocześnie ramy tej współpracy na lata 2021-2025, zgodnie z zasadą pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji oraz jawności, dążąc do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Realizacja Programu przyczyniać się ma do zwiększenia udziału i zaangażowania organizacji pozarządowych w rozwój Miasta Kalisza i poprawę jakości życia jego mieszkańców

2. Program współpracy Miasta Kalisza z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 rok.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nakłada na samorząd obowiązek uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Rada Miasta Kalisza uchwałą z dnia 26 listopada 2020r. przyjęła Program na rok 2021. Jego projekt powstał w oparciu o wcześniejsze doświadczenia i zgłaszane wnioski, został poddany wymaganym konsultacjom społecznym oraz zaopiniowany pozytywnie przez Kaliską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Głównym celem Programu jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wyrażającego się aktywnością organizacji społecznych w podejmowaniu zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej przy wsparciu udzielanym ze strony organów samorządowych. Program reguluje zakres współpracy zarówno w wymiarze finansowym, jak i pozafinansowym, zakłada także możliwość uwzględniania nowych form współdziałania pozafinansowego oraz rozwój form dotychczas stosowanych.