Sala Rycerska

ADRES: plac Świętego Józefa 5
62-800 Kalisz
TELEFON: 62 50 14 303
E-MAIL: informacja@powiat.kalisz.pl
Wystawa "Ornaty papieskie na tle zabytkowych szat i paramentów liturgicznych XVI- XX wieku" w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

"Ornaty papieskie na tle zabytkowych szat i paramentów liturgicznych XVI- XX wieku" - wystawa w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Kaliszu jest efektem realizacji przez Powiat Kaliski zadania ze środków unijnych pod nazwą Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Powiatu Kaliskiego – Adaptacja zabytkowej Sali nr 1 Starostwa Powiatowego w Kaliszu na cele kulturalno–wystawiennicze.

Prezentowane ornaty papieskie to dary, którymi obdarowali Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Ich tłem są szaty zabytkowe, używane niegdyś w dwóch kościołach diecezji kaliskiej: kościele podwezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Opatówku oraz Przemienienia Pańskiego w Giżycach.

Na wystawie wyeksponowano 10 ornatów i 3 kapy oraz kilkanaście różnych przyborów liturgicznych. Znajdujemy wśród nich obiekty wykonane z tkanin produkowanych w najważniejszych ośrodkach tkackich Europy od początku XVI w.do pocz. XXI w. Obiekty, które można oglądać w siedzibie Starostwa, tworzą obraz produkcji tekstylnej i hafciarskiej w Polsce i Europie na przestrzeni 500 lat. 

ZWIEDZANIE SALI JEST BEZPŁATNE

Terminy wycieczek weekendowych prosimy uzgadniać telefonicznie w wydziale Promocji, Informacji i Obsługi Rady, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.30, tel. 62 50 14 303, lub mailowo pod adres informacja@powiat.kalisz.pl. Rezerwacje weekendowe przyjmujemy do 4 dni przed planowanym terminem wycieczki.

Wersja do druku
Wersja PDF