Główne obchody Roku Marii Konopnickiej

Dziś w Kaliszu uroczyście świętowano 180. urodziny Marii Konopnickiej. Przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych, uczniowie, harcerze i bibliotekarze złożyli kwiaty pod pomnikiem pisarki.

W imieniu Miasta Kalisza i jego mieszkańców kwiaty złożyli wiceprezydent Grzegorz Kulawinek i Mirosław Gabrysiak - wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza. Uczestnicy uroczystości oraz uczniowie we wszystkich kaliskich szkołach punktualnie o godzinie 13:15 odśpiewali też Rotę.

Dalsza część obchodów w auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM była okazją do przypomnienia wyjątkowego życiorysu pisarki. Życiorysu, w którym Kalisz odegrał wielką rolę.

- Trudno wyobrazić sobie Marię Konopnicką bez Kalisza i Kalisz bez Marii Konopnickiej. Tu założyła rodzinę, tu dojrzewała artystycznie i debiutowała na łamach Kaliszanina. Miasto pamięta o tej wielkiej pisarce. Jej ślady są obecne w przestrzeni Kalisza. Dziś, w 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, składamy jej hołd inaugurując w Kaliszu rok jej poświęcony - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

W trakcie uroczystości podsumowano także cztery nawiązujące do pisarki konkursy dla uczniów. Ich organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu.

Program obchodów Roku Marii Konopnickiej znaleźć można tutaj ROK MARII KONOPNICKIEJ.

Tekst i zdjęcia: Juliusz Kowalczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza