Ćwierćwiecze współpracy z Kamieńcem Podolskim

W Kaliszu przebywa delegacja z partnerskiego miasta Kamieniec Podolski na Ukrainie. Dzisiaj w ratuszu, w 25. rocznicę kontaktów obu miast symbolicznie odnowiono porozumienie o współpracy.

Do Kalisza przyjechali: Mychajło Simaszkewycz- burmistrz Kamieńca Podolskiego, Vadim Sawczuk - zastępca burmistrza; Jana Melniczuk - sekretarz; Oleksandr Gurski - główny lekarz ośrodka okołoporodowego w Kamieńcu Podolskim.

Dziś w ratuszu, w 25. rocznicę kontaktów obu miast symbolicznie odnowiono porozumienie o współpracy. Dokument podpisali prezydent Krystian Kinastowski i burmistrz Mychajło Simaszkewycz w obecności przewodniczacego Rady Miasta Janusza Pęcherza oraz wiceprezydenta Mateusza Podsadnego. Na zaproszenie prezydenta w spotkaniu uczestniczyli także: ks. Roman Woźniak, administrator Parafii Greckokatolickiej w Kaliszu wraz z małżonką i Bogdan Tustaniwskij – prezes Zarządu firmy ProfiFlora. Rozmowy dotyczyły współpracy samorządów Kamieńca i Kalisza oraz życia społeczności ukraińskiej w Kaliszu i okolicy.

Dzisiaj, przed przyjściem do ratusza, goście z Ukrainy spotkali się także z przedstawicielami władz dwóch kaliskich uczelni: w WPA UAM, gdzie rozmawiano o współpracy w zakresie edukacji artystycznej i realizowanych na tym polu projektach oraz PWSZ im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, gdzie mówiono o możliwościach współpracy w zakresie kształcenia na kierunkach medycznych.

Goście odwiedzili jeden z zakładów produkcyjnych Holdingu Colian. Zobaczyli, m. in. , jak powstają wafle Grześki. Wieczorem będą uczestniczyli w koncercie w ramach "Muzycznego Rynku". Jutro zwiedzą miasto podczas spaceru po śródmieściu i zabytkowym autobusem. Po południu odwiedzą Gołuchów, gdzie w plenerze artystycznym Zielona Sztuka5 uczestniczą młodzi ludzie z Kalisza i Kamieńca Podolskiego.

Tekst: Iwona Cieślak, zdjęcia: Juliusz Kowalczyk, Katarzyna Ciupek