Noc Muzeów 2024. Co i kiedy zwiedzimy?

W sobotę, 18 maja kaliscy miłośnicy późnowieczornych przechadzek po mieście będą mogli odwiedzić m.in. instytucje kultury, w ramach Nocy Muzeów. Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem po tegorocznej edycji wydarzenia.

Ratusz, Baszta "Dorotka", skarbiec Narodowego Sanktuarium św. Józefa

Wieczorne zwiedzanie proponujemy rozpocząć od atrakcji zlokalizowanych w Ratuszu. Pracownicy Informacji Turystycznej zapraszają do obejrzenia wystawy multimedialnej oraz wejścia na wieżę ratuszową i taras widokowy. Zwiedzanie rozpoczniemy o godzinie 17.00, zakończymy o 23.00. Uwaga - ostatnie wejście punktualnie o 22.00. W godzinach 17.00 - 20.00 możliwe będzie zwiedzanie jedynej zachowanej w Kaliszu baszty i skarbca Narodowego Sanktuarium św. Józefa.


Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

W sobotę, 18 maja kaliska galeria zaprasza na zwiedzanie wystawy "Ćwiczenia z uważności" Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec (od godziny 18.00). O 21.00, w ramach cyklu "Kino (na) Sztuki", odbędzie się seans pt. "Film balkonowy" w reżyserii Pawła Łozińskiego.


Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Placówka przy Kościuszki przygotowała wyjątkową wystawę z okazji 110-lecia istnienia. O godzinie 20.00 otwarta zostanie ekspozycja jubileuszowa, zatytułowana "Początek". Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się te najciekawsze i najcenniejsze. Zobaczymy także te pierwsze, które zainicjowały zbiory placówki, złożone przez założycieli instytucji. W siedmiu działach znajdą się eksponaty z dziedziny archeologii, historii, sztuki i bibliofilstwa.

Oddział literacki MOZK zaprasza na wieczorną herbatkę do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. O aromatycznych naparach, ich walorach smakowych i leczniczych opowie hortiterapeutka - Izabela Piękna, która zabierze nas w podróż po zielarskich i magicznych tajemnicach różnorodnych herbat. W trakcie spotkania będzie możliwość degustacji naparów, a także skomponowania własnej, niepowtarzalnej mieszanki, z takich składników, jak mięta, hibiskus, chaber, płatki róż, miód z rokietnikiem, nagietek, lawenda, czy cytryna.

Noc Muzeów w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu–Zawodziu upłynie pod hasłem średniowiecznej duchowości, zarówno tej z czasów pogańskich, jak i chrześcijańskiej. Uczestnicy będą mieli okazję poznać słowiański, całopalny obrządek pogrzebowy, medycynę średniowiecznych cysterek z podkaliskiego klasztoru w Ołoboku i filozofię romańskich architektów i kamieniarzy. Chętni zwiedzą kościółek świętego Wojciecha i wysłuchają gawędy o dawnych wierzeniach.

Wszystkie oddziały Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej czekają na zwiedzających od godziny 18.00 do północy.


Cerkiew pw. Św. App. Piotra i Pawła w Kaliszu

Sobota, 18 maja będzie okazją do odwiedzin w jedynej prawosławnej świątyni w południowej Wielkopolsce. Zwiedzanie odbywać się będzie w dwóch grupach - o godzinie 17:00 i 18:00. Noc Muzeów w cerkwi koordynuje Parafia prawosławna w Kaliszu i Koło przewodników miejskich i terenowych im. A. Chodyńskiego w Kaliszu.


PTTK

Kalisz i jego okolice sprzed lat będzie można powspominać w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej przy ul. Łódzkiej 29a (za hotelem "Bursztyn"). Spotkanie będzie okazją do obejrzenia starych slajdów, zdjęć i kronik turystycznych. Organizatorzy przygotowali niespodziankę - każdy, kto rozpozna się na jednej z fotografii otrzyma turystyczny upominek. Organizator - Regionalna Pracownia Krajoznawcza przy oddziale PTTK im S. Graevego w Kaliszu Koło Przewodników miejskich i terenowych im. A Chodyńskiego w Kaliszu - zaprasza w godzinach 19.00 - 23.00.


Były Zakład Karny w Kaliszu

Do akcji po raz kolejny włącza się Akademia Wymiaru Sprawiedliwości. W godzinach 16.00 - 23.00 udostępniony zostanie dla zwiedzających obiekt dydaktyczny po byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu przy ul. Łódzkiej 2. Zainteresowani będą mieli do dyspozycji dwie trasy. Po pierwszej, z wejściem od ulicy Łódzkiej, oprowadzał będzie przewodnik, o pełnych godzinach: 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00. Samodzielne zwiedzanie - z wejściem od Winiarskiej - rozpoczynać się będzie o 16.30, 17.30, 18.30, 19.30 i 20.30.

Zapraszamy!

WKST
Wersja do druku
Wersja PDF