Rok kulturalny 2019/2020 zainaugurowany

Przedstawiciele środowisk twórczych i mecenasi odebrali dziś, m.in. z rąk prezydenta Krystiana Kinastowskiego, nagrody, wyróżnienia i podziękowania za swoją działalność na rzecz kultury. Tym samym został podsumowany miniony, i zainaugurowany nowy, rok kulturalny 2019/2020.

 - Doroczne, uroczyste spotkanie z przedstawicielami środowisk kultury ma już swoją tradycję. To jedyny dzień w roku, kiedy w gronie twórców, animatorów i mecenasów kultury możemy pomówić o jej roli i znaczeniu i zastanowić się wspólnie nad przyszłością – mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek witając gości zgromadzonych w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. - Przed nami nowy sezon kulturalny. Macie już Państwo zapewne skonkretyzowane zamierzenia i plany. Z tego miejsca pragnę życzyć Państwu, aby w inaugurowanym dziś roku udało się zrealizować je wszystkie, nawet najbardziej śmiałe. Niech nie opuszcza Państwa poczucie satysfakcji i myśl, że jesteście Państwo potrzebni naszemu miastu i mieszkańcom.

- Sezon kulturalny 2018/2019 zamykamy z wielką satysfakcją, ponieważ mamy świadomość, że był to czas bogaty w mnóstwo znaczących, niezwykłych i cieszących się zainteresowaniem odbiorców wydarzeń artystycznych. W tym roku wszystkim przedsięwzięciom patronuje Tadeusz Kulisiewicz, kaliszanin, znany grafik i rysownik, którego dzieła mogliśmy podziwiać przy okazji wielu wystaw i akcji związanych z promowaniem jego twórczości. Miniony sezon kulturalny to przede wszystkim spotkania kaliszan ze sztuką. Wszyscy chętnie uczestniczyliśmy w koncertach, wernisażach, festiwalach, przedstawieniach, pokazach filmowych czy warsztatach. Doceniamy kulturę, artystów, ludzi kreatywnych. Sztuka jest nieodzownym elementem naszego życia. Zależy nam na rozwoju środowiska kulturalnego. Zapewniam o naszym wsparciu. Jestem dumny z tego, że Miasto Kalisz jest mecenasem kultury. Wspieramy różnego rodzaju inicjatywy artystyczne, prowadzimy instytucje kultury, promujemy młodych twórców – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Dziękuję wszystkim, którzy współtworzą kaliską kulturę. Gratuluję laureatom, którzy dziś odbiorą jak najbardziej zasłużone nagrody,  wyróżnienia. Jeszcze nie opadły emocje po niezapomnianych występach i spotkaniach z artystami, a już zastanawiamy się, co przyniesie kolejny sezon? Jedno jest pewne. Nie zabraknie sztandarowych imprez, ale i nowych nieszablonowych propozycji. Czekamy więc z niecierpliwością – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. 

Okolicznościowe nagrody, dyplomy i podziękowania za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wręczali przedstawicielom środowisk twórczych oraz mecenasom kultury prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Spotkanie uświetnił koncert kameralny w wykonaniu kwintetu dętego i tria Filharmonii Kaliskiej oraz Agaty Plewińskiej, uczennicy Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu.

W imieniu laureatów głos zabrała Aneta Kolańczyk.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się w załączniku.

Tekst: Anna Błaszczyk, zdjęcia Magdalena Bartnik, Anna Błaszczyk
Wersja do druku
Wersja PDF