Wkrótce premiera książki Izabeli Fietkiewicz-Paszek

Na przełomie września i października 2022 odbędzie się premiera 4. książki poetyckiej Izabeli Fietkiewicz-Paszek. Publikacja zawiera zbiór sonetów poświęconych pisarkom i pisarzom związanym z Kaliszem. Książkę zilustrował Jarek Wójcik, polski artysta od lat mieszkający w Australii.

Izabela-Fietkiewicz-Paszek jest doskonale znana zarówno miłośnikom literatury w naszym mieście, jak również w ogólnopolskich kręgach twórczych. Zapowiadane zatem, ukazanie się w nieodległej przyszłości, kolejnej pozycji jej autorstwa, wywołuje uzasadnione poruszenie i entuzjazm wśród odbiorców.

Jednym z pierwszych czytelników, który miał przyjemność przeczytać książkę  "Koniec srebrnej nitki" był Jarosław Trześniewski-Kwiecień. W recenzji zawarł on m.in. taką myśl: Książka Izabeli Fietkiewicz-Paszek jest niezwykła. Pod tajemniczym tytułem kryje się bowiem korowód postaci. Ale jakich postaci! Cała plejada! Marek Brymora, Arkadiusz Pacholski, Aleksander Braude, Janusz Teodor Dybowski, Meir Pakentreger, Tadeusz Petrykowski, Łucja Gliksman, Adam Chodyński, Marian Cezary Abramowicz, Maciej Maria Kozłowski, Eligiusz Kor-Walczak, Stefan Otwinowski, Herszel Solnik, Tadeusz Pniewski, Jan Czarny, Teodor Tripplin, Maria Konopnicka, Wojciech Wyganowski, Maria Dąbrowska, Wanda Karczewska, Roza Jakubowicz, Adam Asnyk. Te 22 Osoby – konstelacje – uchwycone w formie niezwykłej – sonetu! Dodam od siebie, że niezwykle rzadko spotykanej w literaturze. To, że wspólnym kluczem jest Kalisz, miasto magiczne, jest najbardziej oczywiste. Jednakże jest jeszcze coś zupełnie innego w „Końcu srebrnej nitki” Izabeli Fietkiewicz-Paszek. To niespotykana forma sonet – quasi rozmowa z umarłymi, pośmiertny dialog, uchwycone najcenniejsze chwile z  ich historii, nieraz tragicznych, wręcz portrety psychologiczne z celną diagnozą! I jak się je czyta, szczególnie na głos! Pełne recenzje, autorstwa Jarosława Trześniewskiego- kwietnia oraz Andrzeja Zmyślonego została zamieszczona poniżej.

Warto wspomnieć, że teksty zawarte w książce powstały w ramach Programu „Goście Radziwiłłów”, którego organizatorem jest Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wydanie książki / produkcja filmu zostały dofinansowane w ramach stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Książka ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Kalisza, a patronat nad publikacją sprawuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Bieżące informacje o książce będą sukcesywnie umieszczane na stronie: http://alternet.poezja-art.eu/publikacje-ksiazkowe/koniec-srebrnej-nitki-2022/

Izabela Fietkiewicz-Paszek "Koniec srebrnej nitki"

Wydawca: Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Tanowo 2022

Obrazy: Jarek Wójcik

Redakcja i konsultacja literacka: Patrycja Jarosz, Janusz Taranienko

Za kilka dni – informacja o kaliskim spotkaniu promującym książkę oraz clip-animacja-niespodzianka!

WKST na podstawie materiałów Autorki