Erfurt

Data podpisania umowy:
Porozumienie z 1984 r., po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r. zatwierdzone uchwałą Rady Miasta Erfurt, w roku 2011 porozumienie zostało odnowione

Władze miasta: nadburmistrz Andreas Bausewein

Powierzchnia: 269,88 km²

Liczba mieszkańców: 214.174 (31.12. 2020)

Położenie:
Środkowo-wschodnia część Niemiec, stolica kraju związkowego Turyngii., nad rz. Gerą, kilkadziesiąt km na zachód od Jeny i Weimaru.
Erfurt nazywano „Erfordia turrita –Erfurt bogaty w wieże“; ze względu na wysoko rozwiniętą edukację i znaczący uniwersytet nazywany „Bolonią Północy“, a licznym mostom zawdzięcza nazwę „Mała Wenecja”. Dzięki licznym i rozległym parkom i ogrodom nazywany też Miastem kwiatów.

Przyroda:
Północną część miasta stanowi teren równinny, za to południowa składa się ze wzgórz wznoszących się na wysokość nawet do 430 metrów. To właśnie w tej części leży las Steigerwald zajmujący około 8 km ². Na niezalesionych terenach od wschodu do zachodu ciągnie się rzeka Gera formująca dolinę.
Liczne parki i tereny zielone zachęcają do wypoczynku. Na florę i faunę miasta składa się 550 ha terenów wypoczynkowych, około 2000 ha lasów i 379 ha powierzchni wody oraz 156 km rzek.
Erfurckie ZOO, zamieszkiwane przez ponad 700 zwierząt ze 120 gatunków o powierzchni prawie 63 ha jest trzecim co do wielkości ogrodem zoologicznym w Niemczech.

Historia, pierwsza wzmianka:
Pierwsza wzmianka o Erfurcie („Erphesfurt“) pochodzi z 742 r., Dzięki swojemu dogodnemu położeniu na szlakach handlowych już w średniowieczu Erfurt uzyskał znaczenie ponadregionalne jako centrum kościelne, polityczne, gospodarcze, naukowe i kulturalne środkowych Niemiec. Wśród setek zabytków wyróżnia się monumentalny kompleks katedry i kościoła św. Sewera. Założony przez mieszczan erfurckich w 1392 r. (obecnie reaktywowany) uniwersytet należał do najważniejszych szkół wyższych w Niemczech. W latach 1501-1511 w Erfurcie przebywał oraz studiował słynny niemiecki reformator religijny, teolog i inicjator reformacji Marcin Luter(1483-1546). Pomimo burzliwych dziejów Erfurt zachował liczne zabytki; ponad 20 kościołów w tym górującą nad miastem katedrę i stojący obok kościół św. Sewera (Severikirche), dawne klasztory, most Krämerbrücke i liczną zabudowę o konstrukcji szkieletowej.
Zachowana w dużym stopniu i starannie odrestaurowana Starówka należy pod względem swego stylu jak i wielkości (ponad 150 ha) do najpiękniejszych i największych tego rodzaju obiektów w Niemczech.

Przemysł:
Miasto jest nowoczesnym ośrodkiem przemysłu, usług oraz siedzibą uniwersytetu; kwitnie w nim życie naukowe i kulturalne. Jako stolica Turyngii Erfurt jest też znaczącym węzłem komunikacyjnym i miastem targowym z jednym z najnowocześniejszych w Niemczech centrum kongresowym i targów regionalnych. Magnesem dla zwiedzających, i to nie tylko w skali regionalnej, największy ogród/park Turyngii-sławny ega (Erfurter Garten und Ausstellungs-GmbH).

Połączenie Erfurtu z siecią kolejową 1847 r. pomogło przemysłowi metalowemu szybko zdobyć znaczącą rolę. Z powodu zapotrzebowania na specjalne maszyny do procesów produkcyjnych, firmy z branży inżynierii mechanicznej i inżynierii zakładowej powstawały tu już pod koniec XIX wieku. Pierwszy przemysłowy obszar na północy miasta, zbudowany w 1912 roku, z własnymi torami i utworzoną, by jeszcze bardziej ułatwić transport Erfurter Industriebahn, stworzył dogodne połączenie z kolejami.

Dzięki ciągłemu rozwojowi tradycyjne firmy Erfurt były w stanie utrzymać swoją pozycję konkurencyjną do dnia dzisiejszego i wciąż zaopatrują klientów na całym świecie w maszyny, pompy, rozdzielnice i generatory. Ponadto po zjednoczeniu Niemiec znaczna liczba małych i średnich przedsiębiorstw pomyślnie zadomowiła się w nowo powstałych parkach biznesowych.


Edukacja:
Erfurt jest siedzibą 85 szkół różnych typów: podstawowych, gimnazjów, szkół zawodowych, specjalnych, w których uczy się około 30. tys uczniów. Poza tym działa tu 1 szkoła muzyczna, Wyższa Szkoła Zawodowa i Uniwersytet (w sumie ok. 10 tys. studentów) oraz prywatna Międzynarodowa Szkoła Wyższa IUBH oferująca studia dualne.

Sport:
Erfurt posiada wiele nowoczesnych obiektów sportowych, takich jak stadion Steigerwald (na ponad 18 tys. widzów), ośrodek lekkoatletyki (na ok. 9 500 widzów) i sportów zimowych, olimpijskie centrum szkoleniowe w Turyngii, krajowe centra sportów lekkoatletycznych, 400-metrowy tor do jazdy na łyżwach, kolarstwa, 99 basenów krytych. To oraz gimnazjum sportowe oferują utalentowanym młodym sportowcom optymalne możliwości rozwoju, doskonałe warunki treningowe i konkursowe.
W Erfurcie odbywają się też puchary świata i mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim, europejskie mecze w piłce nożnej kobiet, niemieckie mistrzostwa w lekkiej atletyce.


Instytucje kultury:

  • Muzea: Muzeum Miejskie, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Folkloru Turyngii, Angermuseum, Miejsce Spotkań Mała Synagoga, Stara Synagoga,
  • Teatry: Teatr Erfurt, Teatr Satyryczny i Kabaret „Die Arche”, Teatr Lalkowy „Waidspeicher”, Teatr Dzieci i Młodzieży „Die Shotte”
  • Galerie sztuki: Galeria Waidspeicher, Galeria "Etage 1" - galeria dla dzieci w ratuszu, Galeria "Etage 2" - społeczno-kulturowa prezentacja, Kunsthalle Erfurt - House of the Red Ox oraz wiele innych prywatnych

 

Najważniejsze wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe:

  • Święto Mostu Kramarzy w połączeniu z New Orleans - Erfurt - Music Festival
    Raz do roku w trzeci weekend czerwca most Krämerbrücke jest całkowicie opanowany przez największą imprezę na Starówce w Turyngii. W całym średniowiecznym centrum miasta można spotkać kuglarzy, handlarzy i cyrkowców. Głównym punktem programu jest średniowieczny targ ze swoją szczególną atmosferą.
  • Tradycyjny Kiermasz Bożonarodzeniowy w Erfurcie
    Erfurcki Kiermasz Bożonarodzeniowy należy do najpiękniejszych kiermaszów bożonarodzeniowych Niemiec. Na uwagę zasługują wysoka na ok. 25 metrów, świątecznie oświetlona choinka, szopka z 14 ręcznie wyrzeźbionych drewnianych figur niemal naturalnej wielkości i wysoka na 12 metrów piramida bożonarodzeniowa.
  • DomStufen-Festspiele
    Teatr w Erfurcie każdego roku w lecie przedstawia zapierający dech w piersiach spektakl pod gołym niebem. U stóp katedry, na 70 stopniach góry katedralnej Teatr Erfurt prezentuje imponującą operę lub musical.

 

Zabytki:

  • Most Kramarzy (niem. Krämerbrücke) jest najstarszą świecką budowlą w Erfurcie i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta.
  • Ewangelicki Klasztor Augustianów - Kościół i kompleks klasztorny augustianów-eremitów został wzniesiony około roku 1300. Od roku 1988 klasztor służy jako ekumeniczne centrum imprez i konferencji, miejsce pamięci Marcina Lutra oraz jako ekumeniczny dom pielgrzyma.
  • Katedra w Erfurcie - Najważniejsza i najstarsza budowla sakralna Erfurtu. Wymieniany już w poł. VIII w. jako stolica biskupia. Od 1994 jest znów katedrą nowo utworzonego biskupstwa w Erfurcie i siedzibą kapituły katedralnej.
  • Kościół św. Sewera w Erfurcie – kościół rzymskokatolicki na wzgórzu katedralnym tuż obok katedry i tworzący wraz z nią wyjątkowy, jeden z najwspanialszych zespołów architektonicznych w Europie. Kościół św. Sewera należy do najbardziej znaczących budowli gotyckich na terenie Niemiec.

 

Ciekawostki:
Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od słowa „furt”, oznaczającego bród, czyli płytki odcinek koryta rzecznego, umożliwiający przekroczenie rzeki


Informacja turystyczna:
Erfurt Tourismus & Marketing GmbH
Benediktsplatz 1
99084 Erfurt
Tel .: +49 361 66 40 0
Faks: +49 361 66 40 290 Erfurt Tourist Information

info@erfurt-tourismus.de

Adres urzędu miejskiego:
Stadtverwaltung Erfurt
Fischmarkt 1,
99084 Erfurt,
Deutschland

tel: +49 361 655 1023
fax +49 361 562 6329
www.erfurt.de

 Zdjęcia: Urząd Miasta Erfurtu, zdj. nr 6 - Matthias F. Schmidt.