Kamieniec Podolski

 

Data podpisania umowy partnerskiej z Kaliszem: 18.06.1993 w Kamieńcu Podolskim, 20.04.1994 w Kaliszu

Władze miasta: Burmistrz Mychaiło Positko 

Powierzchnia: 27,87 km2

Liczba mieszkańców: 97 970 (01.01.2021) 

Położenie: w obwodzie Сhmielnickim, nad rzeką Smotrycz

Przyroda:

Kamieniec Podolski położony jest w malowniczej okolicy na Wyżynie Podolskiej.  Przez terytorium miasta przepływa rzeka Smotrycz (ok. 20 km od ujścia w Dniestrze). Miasto leży w południowej część obwodu Chmielnickiego, który charakteryzuje pagórkowaty teren z licznymi wąwozami i nierównościami.

Historia:

Najstarsze znaleziska archeologiczne z tych okolic pochodzą z czasów prehistorycznych. Niektórzy z historyków sugerują, że współczesny Kamieniec to starożytna Petridava wymieniona przez Ptolemeusza. 
Pierwsza wzmianka o mieście w źródłach ormiańskich pochodzi z 1062 roku i mówi o Kamieńcu jako o ormiańskiej faktorii handlowej. Prawdopodobnie założycielami Kamieńca Podolskiego byli litewscy Koriatowicze. Niedługo po założeniu Kamieniec został przejęty przez wojska Kazimierza Wielkiego. Po trwających prawie pół wieku walkach miasto przypadło Rzeczypospolitej i pozostało w jej granicach do rozbiorów (nie licząc krótkiego epizodu tureckiego).
W 1432 roku Kamieniec uzyskał prawa miejskie. Mieszkały tu trzy liczne grupy etniczne: Polacy, Rusini i Ormianie. Każda z nich posiadała swoją świątynię, wójta i sądy. Liczne przywileje sprawiały, że kwitł handel i rozwijało się rzemiosło. Regularnie rozbudowywano też fortecę i mury obronne miasta. Wiele wskazuje na to, że wybudowano specjalne urządzenia hydrologiczne dzięki którym podczas oblężenia pobliskie jary zmieniały się w trudne do przebycia jezioro.
Kamieniec Podolski przez blisko trzysta lat skutecznie osłaniał południowo-wschodnie rubieże Rzeczypospolitej, zyskując przydomek „miasta niezwyciężonego”.

Przemysł:

W Kamieńcu Podolskim prężnie rozwija się przemysł maszynowy, elektrotechniczny, spożywczy (głównie winiarski), włókienniczy oraz produkcja materiałów budowlanych.

Edukacja:

W Kamieńcu Podolskim działa wiele instytucji edukacyjnych, między innymi ośrodek twórczości dziecięcej i dwie szkoły sportowe. Główne wyższe uczelnie w Kamieńcu Podolskim to: Narodowy Uniwersytet Ivana Ogienko, Podolski Państwowy Uniwersytet Agrarny i Narodowy Uniwersytet Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy, oddział Kamenets-Podilsky KFEK, szkoła medyczna i kulturalna, kolegia budowlane i gastronomiczne itp.

Sport:

Ważniejsze imprezy sportowe odbywające się w Kamieńcu Podolskim to: Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Ukrainy, Puchar Ukrainy w autocrossie „Stary Zamek”, Ukraińskie Mistrzostwa w Kartingu, piłkarskie spotkania drużyn motocyklowych, puchar motocyklowy Podillya, wyścigi "Rally Pan" i inne.

 

Instytucje kultury:

  • Miejski Dom Kultury;
  • Państwowe Muzeum Historyczne w Kamieńcu Podolskim 

 

Najważniejsze wydarzenia kulturalne i społeczne:

  • Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie "Petramania" - festiwal sztuki gdzie rzeźbiarze z Ukrainy, Łotwy, Litwy, Mołdawii i innych krajów demonstrują swoje umiejętności;
  • Ukraińskie Święto Wolnych Ludzi - muzycy, artyści, miłośnicy sztuk walki i sportów ekstremalnych zbierają się na trzydniowym Święcie Wolnych Ludzi;
  • Międzynarodowy Festiwal Historii Wojennej "Terra Heroica" -  gromadzi fanów wydarzeń militarno-historycznych z wielu krajów;
  • Majowe Dni Kamieńca Podolskiego;
  • DJ Fight Fest - udział biorą najlepsi didżeje Ukrainy i goście z zagranicy.

 

Zabytki:

Na obszarze miasta znajduje się ponad 150 cennych zabytków, wśród nich między innymi: twierdza kamieniecka (początki z XII w., zbudowana w 1463), cerkwie: Mikołajewska (XIII w.), Pietropawłowska (XVI w.) i Zmartwychwstania Chrystusa (XVIII w.), klasztor Franciszkanów (XVI-XVII w.), katedra Św. Piotra i Pawła ( XVI-XVIII w.).

Ciekawostki:

  • Dawniej twierdza w Kamieńcu Podolskim była nazywana „przedmurzem chrześcijaństwa” i „bramą do Polski”;
  • Miasto szczyci się tytułem “miasta festiwali”;
  • W ogrodzie botanicznym rośnie ponad 500 gatunków drzew i krzewów z różnych stref klimatycznych;
  • Kamieniec Podolski to strony rodzinne wielu ukraińskich pisarzy, poetów, uczonych i działaczy politycznych walczących o niepodległość Ukrainy;
  • W historii miasta splatają się losy kilku narodów od wielu wieków zamieszkujących Podole: Ukraińców, Polaków, Ormian i Żydów - do dziś Kamieniec pozostał miastem wielokulturowym, co jest z dumą podkreślane przez mieszkańców.

Informacja turystyczna:
площа Польський ринок 18,
1 поверх,
Kam'yanets'-Podil's'kyi,
Khmelnytskyi Oblast,
Ukraina, 32300

Adres urzędu:
М. КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ
МАЙДАН ВІДРОДЖЕННЯ 1
ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛ.
32300, УКРАЇНА

www.kam-pod.gov.ua