Hamm

Data podpisania umowy partnerskiej: 11.06.1991 w Kaliszu, 24.09.1991 w Hamm

Władze miasta: nadburmistrz Marc Herter (od 2020), równocześnie pełni funkcję przewodniczącego rady

Położenie: we wschodniej części Zagłębia Ruhry, kraj związkowy Nadrenia Północna – Westfalia. Miasto na prawach powiatu, na północ od Dortmundu, okręg administracyjny Arnsberg

Powierzchnia: 226 km2

Liczba ludności: około 180 tysięcy, w tym ponad 120 narodowości

Przyroda:
Hamm jest miastem z wieloma terenami niezabudowanymi i obszarami naturalnymi w granicach miasta. Do Maxiparku, zamków Oberwerries i Heessen oraz innych ciekawych miejsc można łatwo dojechać rowerem – miasto leży na skrzyżowaniu kilku szlaków rowerowych.

Przemysł:
Obecnie Hamm jest drugim co do wielkości portem kanałowym w Europie, którego połączenie z portami morskimi i śródlądowymi europejskiej sieci dróg wodnych stanowi dla Hamm dużą korzyść.

Optymalną bazą jest Hamm dla firm logistycznych, z których wiele ulokowało się właśnie tutaj. Poza tym Hamm jest ważnym centrum w regionie w zakresie sądownictwa (największy w Niemczech Wyższy Sąd Krajowy) i medycyny z licznymi szpitalami specjalistycznymi i specjalistycznymi centrami medycznymi.

Historia:
Na historię miasta wpływ ma korzystne położenie komunikacyjne. Założone w roku 1226 przy zbiegu rzek Ahse i Lippe przez grafa Adolfa von der Mark; woda od zawsze miała dla miasta duże znaczenie. Stare szlaki handlowe, Hansa i zbiorniki wodne jako szlaki wodne w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój miasta. Warto odwiedzić Hamm jako jedno z młodszych dużych miast w Nadrenii Północnej - Westfalii (nowy podział w 1975 roku) o ponad 790-letniej historii i dobrych perspektywach na przyszłość.

Instytucje kultury:
Miejskie Biuro Kultury – oferuje szeroki program koncertów i spektakli, wspiera kulturę i sztuke
Gustav-Lübcke-Museum - posiada najbardziej znaczący dział zbiorów egipskich w Nadrenii Północnej-Westfalii; w Muzeum organizowanych jest wiele atrakcyjnych ekspozycji czasowych i lekcje muzealne
Archiwum Miejskie
Miejska Szkoła Muzyczna
Biblioteka Miejska - najnowocześniejsza w Niemczech
Uniwersytet Ludowy

Ciekawsze wydarzenia kulturalne, społeczne, sportowe:

  • Środowisko kulturalne Hamm jest bardzo różnorodne, szczególnie lubiana jest kultura w nietypowych miejscach, np. spektakle i koncerty w nowoczesnym Domu Zdrojowym, wydarzenia plenerowe w centrum miasta i w Parku Zdrojowym, Scena Leśna w dzielnicy Heessen i „Klassik Sommer“ w dawnej maszynowni kopalni Sachsen.
  • Literacka Wiosna
  • Międzynarodowy Festiwal Jazzowy
    „Hammer Summer“ - koncert pod gołym niebem dla wszystkich chętnych w centrum miasta,
  • festiwal w dzielnicy artystów „La Fete“,
  • gastronomiczne święto „Hamm kulinarisch“,
  • kiermasz bożonarodzeniowy z lodowiskiem


Sport:
W Hamm działa prawie 160 klubów sportowych, zrzeszających ponad 50.000 sportowców w sportach wyczynowych i amatorskich w wielu dyscyplinach. Wysoki poziom reprezentuje drużyna piłki ręcznej ASV Hamm, która uczestniczyła w kaliskim Szczypiorno Cup w roku 2016

Edukacja:
27 szkół podstawowych, 5 szkół zawodowych, 6 szkół specjalnych, 5 szkół realnych, 6 gimnazjów, 3 zespoły szkół, 5 kolegiów zawodowych.
2 szkoły wyższe: SRH Wyższa Szkoła Logistyki i Gospodarki, Wyższa Szkoła Hamm-Lippstadt.

Ciekawostki:

  • Hasło promocyjne: Hamm ist elephantastisch! Hamm jest elefantastyczne!
  • Największy na świecie budynek w kształcie zwierzęcia znajduje się w Maxiparku – jest to szklany słoń, symbol miasta. Słoń ze szkła i stali powstał z gmachu płukania węgla dawnej kopalni Maximilian.
  • Największa w Europie świątynia południowoindyjska Sri Kamadchi Ampal Tempel.
  • Miasto Hamm jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę dzieci wśród miast powyżej 100 000 mieszkańców – ponad 32 000 mieszkańców nie ukończyło 18 roku życia – czyli prawie co piąty.

 

Informacja turystyczna
'Insel'' - Verkehr & Touristik
Willy-Brandt-Platz,
59065 Hamm
www.verkehrsverein-hamm.de
info@verkehrsverein-hamm.de

Adres urzędu miasta
Stadt Hamm
Theodor-Heuss-Platz 16,
59065 Hamm
www.hamm.de

  

Kontakty między Hamm i Kaliszem  utrzymywane są zarówno na płaszczyźnie oficjalnej (Miasto Hamm), jak i na szczeblu obywatelskim. Tu trzeba wspomnieć o dwóch stowarzyszeniach, dzięki którym współpraca z Hamm jest intensywna i odbywa się w wielu dziedzinach.


Internationaler Club Hamm e. V. – I.C.H. (Międzynarodowy Klub Hamm)
www.ich-hamm.de

powstał w 1976 roku i wspiera Miasto Hamm w utrzymywaniu i pielęgnowaniu partnerstw z miastami oraz inne obecne i przyszłe stosunki międzynarodowe. Tym samym chce przyczyniać się do porozumienia między ludźmi z różnych krajów i kultur.
I.C.H. współpracuje zarówno z organizacjami/ komitetami partnerstwa, jak i z samymi miastami partnerskimi.
Od początku partnerstwa między Hamm i Kaliszem w roku 1991 zostało nawiązanych wiele różnorodnych kontaktów między I.C.H. i kaliskimi organizacjami, klubami i stowarzyszeniami. Wymiany młodzieży, partnerstwa szkół, wystawy artystów i koncerty to tylko część działań, z biegiem czasu doszły wymiany sportowców, studentów i projekty międzypokoleniowe.
W centrum aktualnych działań i planów znajdują się spotkania mieszkańców. Wszystkie kaliskie organizacje, kluby i stowarzyszenia, ale również zainteresowane osoby prywatne serdecznie zapraszamy do udziału w polsko-niemieckim partnerstwie miast.

W ramach I.C.H. współpracę z Kaliszem koordynuje pani Marlene Rometsch - kalisz@ich-hamm.de.

 

Kulturbrücke Hamm-Kalisz (Most Kultury Hamm-Kalisz)
www.kulturbruecke-hamm.de

Stowarzyszenie wspiera młodych ludzi, którzy poprzez wspólna prace artystyczną budują mosty w Europie. Wspiera też, również finansowo, Letnią Akademię im. Ericha Lütkenhausa Miasta Hamm, odbywającą się co 2 lata; inicjuje i wspiera wspólne projekty kulturalne w innych dziedzinach. Kulturbrücke Hamm-Kalisz zostało założone w 2005 roku.

Zdjęcia: Miasto Hamm