Preston

Data podpisania umowy partnerskiej: 24.04.1989 w Preston, 10.07.1989 w Kaliszu

Władze miasta: Burmistrz Yakub Patel

Położenie: Miasto położone jest w centralnej części hrabstwa Lancashire (północno-zachodnia Anglia)

Powierzchnia: 142.3 km2

Liczba mieszkańców: 147 800

Przyroda:
Region leży między równiną przybrzeżną, doliną rzeki i wrzosowiskami. Podobnie jak większość śródlądowych terenów Lancashire, Preston ma wyższą średnią sumę opadów niż Wielka Brytania; klimat jest również nieco chłodniejszy. W mieście jest 7 parków i ogrodów oraz rezerwat przyrody Brockholes

Historia, pierwsza wzmianka:
Początki Preston sięgają czasów rzymskich, czego dowodem jest rzymska droga biegnąca przez miasto. W okolicy Preston znaleziono też słynny skarb (Cuerdale Hoard), potwierdzający w tym miejscu obecność Wikingów po Rzymianach.
Nazwa “Preston” wywodzi się ze staroangielskiego i oznacza “osadę kapłanów” (Priest Town). Tą nazwę nadali miastu najprawdopodobniej jego założyciele - Anglowie, jedno z głównych plemion osiedlających się na terenach Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu panowania Rzymian. Od momentu założenia (około VII wieku) przez większość swojej historii Preston było małym miasteczkiem.

Prawa miejskie otrzymało w 1179 r. od króla Henryka II wraz z tzw. Preston Guild – czyli prawem samodzielnego zrzeszania rzemieślników. Od 1542 r. co 20 lat do dziś obchodzone jest barwne święto o tej nazwie, pełne zabaw i okolicznościowych parad, występów i koncertów. W 1992 r. przybyło na Preston Guild ponad milion osób, ostatnie uroczystości odbyły się w roku 2012. Jest to jedyna gildia nadal celebrowana w Wielkiej Brytanii.

Od XVII w. miasto należało do najbogatszych w Anglii, w XVIII wielka rewolucja przemysłowa przyniosła burzliwy rozwój tkactwa i włókiennictwa. To właśnie prestończyk Richard Arkwright wynalazł pierwsze krosno. Rewolucja ta wpłynęła również na robotniczy wygląd i skład ludności miasta. Preston było m.in. jednym z pierwszych miast, które oświetlano gazem.
Obok przemysłu lekkiego rozwinął się port, a w XIX i XX w. słynna stocznia brytyjskiej marynarki wojennej.

Dziś Preston jest administracyjnym i handlowym centrum Lancashire; dokonano też kompletnej restrukturyzacji gospodarki m. in. zagospodarowano nieużywane rozległe tereny dawnej stoczni i portu przeładunkowego tzw. Waterfront. Od roku 2002 miasto szczyci się przyznanym mu przez Elżbietę II (z okazji jubileuszu królowej) przywilejem nazywania się 'City of Preston' – tytułem, który mają tylko największe metropolie Zjednoczonego Królestwa.

Przemysł:
Jedną z mocnych stron Preston jest komunikacja miejska - mieszkańcy mają dostęp do rozwiniętej sieci transportu kolejowego i drogowego oraz dwa międzynarodowe porty lotnicze w zasięgu godziny jazdy. Tak zaawansowana infrastruktura drogowa przyciąga wielu przedsiębiorców; przykładem jest Eric Wright, wiodąca w regionie firma budowlana, BAE Systems, wielonarodowy koncern przemysłu zbrojeniowego i lotniczego (83 200 pracowników w ponad 40 krajach) oraz Booths, sieć ekskluzywnych supermarketów ulokowanych w północnej Anglii.
Na korzyść miasta działa również ilość osób gotowych podjąć zatrudnienie - w promieniu 20 mil od miasta żyje około 800 tysięcy ludzi w wieku produkcyjnym.

Edukacja:
W Preston działa Uniwersytet Centralnego Lancashire założony w 1828, znajdujący się na 5. miejscu pod względem największych uniwersytetów w Anglii. Liczba pracowników i studentów przekracza 40.000 i obejmuje 120 narodowości.

Poza tym w Preston znajdują się 2 kolegia kształcenia ustawicznego i wyższego: Preston College oraz Cardinal Newman College.

Sport:
W Preston znajduje się Narodowe Muzeum Futbolu, oraz zespół piłkarski angielskiej drugiej ligi Preston North End, gdzie grał David Beckham i Robert Bobby Charlton. Urodził się tutaj też znany wrestler Wade Barrett.
Preston jest także miejscem gdzie powstała pierwsza liga derby w Lancashire. Lokalna drużyna, Preston Roller Girls, gra od 2011 roku.

 

Instytucje kultury:

  • Harris Museum and Art Gallery
  • Museum of Lancashire
  • Lancashire Infantry Museum
  • Broughton Cottage Museum

 

Najważniejsze wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe:

  • występy Rosyjskiego Baletu Narodowego – każdego roku balet podczas trasy odwiedza Preston dając niezapomniane przedstawienie
  • Preston Pride – parada równości
  • Lancashire Encounter Festival - festiwal będący najważniejszym wydarzeniem kulturowo-artystycznym centralnego Lancashire
  • Preston Comic Con - konwent miłośników komiksów, filmu i fantastyki
  • Preston's International Film Festival

 

Zabytki:

  • The Sessions House, zbudowany między 1900 a 1903 rokiem budynek sądu w stylu edwardiańskiego baroku; zbudowanym z piaskowca budynek ma trzy kondygnacje zwieńczone wieżą.
  • Church of St Walburge, XIX-wieczny kościół w stylu odrodzonego gotyku, znany z posiadania najdłuższej w Anglii iglicy kościelnej
  • St John's Minster, katedra zbudowana ostatecznie w 1853 roku, odbudowywana wielokrotnie od XI wieku

 

Ciekawostki:

  • Pierwsza restauracja KFC w Wielkiej Brytanii założona została w Preston na Fishergate
  • W Preston znajduje się najwyższa iglica kościoła parafialnego w Anglii, a jedynie wieże katedry w Salisbury i Norwich sięgają wyżej
  • W Preston znajduje się drugi pod względem wielkości w Europie dworzec autobusowy
  • w Preston znajduje się Narodowe Muzeum Futbolu
  • Uważa się, że powieść Charlesa Dickensa "Hard Times" została zainspirowana jego pobytem w Preston
  • Rząd czerwonych budek telefonicznych wzdłuż ulicy Preston Market jest najdłuższym ciągłym rzędem starych kiosków w całym kraju. Zostały one zaprojektowane przez Gilesa Gilberta Scotta

 

Informacja turystyczna:
Town Hall Contact Centre,
Lancaster Road, Preston, PR1 2RL.

 

Adres urzędu:

Town Hall, Lancaster Rd, Preston PR1 2RL, Wielka Brytania
https://www.preston.gov.uk/

 Foto: Sonia Bashir